Saturday, December 12, 2009

How I stopped an Alien Invasion using Proportion

Aliens arrived in our planet and our only hope is to answer 3 proportion questions.

Question 4 page 67
4. Determine the unit rate.

a) Three dinner rolls cost 99¢.

One roll cost $0.33

b) Seven identical objects have a mass
of 14 kg.

One object have a mass of 2 kg.

Question 6 page 67

6. Delia was paid $35 for 5 h of babysitting.
How much should she receive for 3 h?
Use a unit rate to find the answer

She receives $21.80/3h.

Question 14 page 68

14. Last night 30 cm of snow fell in 6 h. If it
continues snowing at the same rate, how
long will it take for 45 cm of snow to fall?
Determine the answer two different ways

30cm/6h and 5cm/1h

It will take 9 hours for 45 cm snow to fall

No comments:

Post a Comment

About This Blog

Lorem Ipsum



powered by math calculator at

  © Blogger templates Psi by 2008

Back to TOP